AUTOMATY KASJERSKIE

W ostatnich latach wiele banków dokonuje zmian w organizacji placówek bankowych. Dla większości oczywista jest już potrzeba usuwania barier pomiędzy personelem banku a klientem. Aby tego dokonać niezbędne jest jednak odpowiednie zabezpieczenie przechowywanej w placówce gotówki. W wielu krajach standardem w tym zakresie są lub stają się automaty kasjerskie. Jedynie w niektórych krajach szerzej stosowane są rozwiązania alternatywne. Są to na przykład: podnoszone bariery (Australia), detektory metalu w drzwiach (Brazylia, Włochy), proste urządzenia do przechowywania gotówki (np. multisejfy w Polsce i we Włoszech).

Co to jest automat kasjerski?

Automat kasjerski to urządzenie zbliżone technicznie do bankomatów. Obsługiwane jest przez personel banku a nie samoobsługowo przez klienta. Wykorzystuje się przede wszystkim dwa rodzaje automatów:

dyspensery kasjerskie – obsługują jedynie wypłaty banknotów

automaty recyklingowe (recyklery, dyspensery z zamkniętym obiegiem gotówki) – obsługują zarówno wypłaty jak i wpłaty banknotów. Urządzenia działają w obiegu zamkniętym. Banknoty wpłacone przez jednego klienta są wypłacane kolejnemu. Recykler dokładnie weryfikuje wpłacane banknoty pod względem autentyczności oraz jakości.

 

Czy spotkałeś się już z firmą Retail Banking Research? Jest to niekwestionowany autorytet i największa na świecie firma konsultingowa w obszarze automatyki bankowej. Niedawno zajęła się ona tematem wykorzystania automatów kasjerskich w światowej bankowości detalicznej. Przeprowadziła szeroko zakrojone badania i wydała raport w całości im poświęcony – ‘Global Teller Assist Units’. Wnioski płynące z rozmów przeprowadzonych z przedstawicielami banów w kilkudziesięciu krajach świata są jednoznaczne:

‘Potrzeba biznesowa wykorzystania automatów kasjerskich jest oczywista w większości krajów’

RBR Raport 2009

Przez wiele lat największe polskie banki stosowały dyspensery kasjerskie. W sumie zainstalowały ponad 3000 tego typu urządzeń. Rozwiązanie to miało jednak sporo ograniczeń. W tamtym czasie recyklery nie były dostatecznie zaawansowane technologicznie. Z tych powodów wiele banków zdecydowało się na szersze zastosowanie najprostszych rozwiązań, np. multisejfów.

Obecnie ogromnie wzrosły możliwości wykorzystania recyklerów. Znacznie zmniejszył się też poziom inwestycji niezbędnych do wdrożenia tych urządzeń. Nic dziwnego zatem, że cieszą się one coraz większym zainteresowaniem także w Polsce. W ciągu ostatnich miesięcy kilka polskich banków zdecydowało się już na korzystanie z tych urządzeń a kolejne do tego się przygotowują.

 

A ja wykorzystuję multisejfy i jestem z nich zadowolony. Dlaczego miałbym inwestować w droższe rozwiązania?

Multisejfy to proste, ale ciekawe urządzenia. Koszt ich zakupu jest stosunkowo niski. Po zlikwidowaniu okienek kasjerskich zadawalająco chronią przechowywaną w nich gotówkę. Nic dziwnego, że zdecydowałeś się na ich wykorzystywanie.

Może nawet polepszyłeś ich funkcjonowanie dzięki dodatkowym rozwiązaniom informatycznym czy technicznym? Departament bezpieczeństwa zaakceptował to rozwiązanie. Kasjerzy specjalnie nie narzekają. Czyli wszystko w porządku.

Ale czy na pewno?

Spróbuj wymienić choć kilka dodatkowych korzyści, które dają Tobie te urządzenia. Trudne prawda? Multisejfy rzeczywiście dość dobrze zabezpieczają przechowywaną w nich gotówkę. I właściwie niewiele więcej możesz dzięki nim osiągnąć.

 

To jasne, że nikt nie zainwestowałby w dużo droższe automaty kasjerskie, gdyby nie był przekonany, że jest to opłacalne dla banku. Muszą więc istnieć poważne argumenty przemawiające za ich stosowaniem. Czas przekonać się jak bardzo są one mocne.
Dlaczego tak wiele banków podchodzi do automatów recyklingowych entuzjastycznie?

Zastosowanie automatów recyklingowych zapewni Ci wiele korzyści:

osiągniesz znaczny wzrost sprzedaży produktów bankowych – dzięki temu, że urządzenie z praktycznie 100% pewnością wydaje i przyjmuje banknoty (wraz z pełną weryfikacją autentyczności), personel oddziału skupia na analizowaniu potrzeb, doradzaniu klientom oraz na sprzedaży.

skrócą się kolejki lub zmniejszy liczba personelu w placówce – automaty recyklingowe znacznie skracają czas transakcji wypłat i wpłat.

obniżysz koszty – zmniejsza się ilość gotówki w oddziale oraz ilość transportów. Pieniądze w urządzeniu rozlicza się raz na tydzień lub rzadziej, co daje kilkadziesiąt minut oszczędności każdego dnia.

wzrośnie satysfakcja i motywacja personelu – praktyka wskazuje, że pracownicy, nawet po początkowej nieufności, podchodzą do wykorzystania recyklerów wręcz entuzjastycznie.

zwiększy się poziom bezpieczeństwa – banknoty przechowuje się w sejfie urządzenia (również przez noc) i chroni opóźnieniem czasowym. Każdą operację rejestruje się w systemie.

poprawisz wizerunek swojego banku jako innowacyjnej i sprawnej instytucji finansowej.

A teraz zastanów się. Czy którąkolwiek z tych korzyści osiągniesz, jeśli nadal będziesz stosował wyłącznie multisejfy?

 

To wszystko rzeczywiście brzmi bardzo dobrze, ale ja mam jednak sporo wątpliwości.

No cóż, decyzja o wykorzystywaniu recyklerów na pewno nie jest prosta. Nic dziwnego, że się wahasz.

I bardzo dobrze! Im dokładniej wyjaśnimy sobie szanse i zagrożenia jakie ta decyzja niesie za sobą, tym bardziej będziesz przekonany o jej słuszności. I tym lepiej wykorzystasz w przyszłości wszystkie pozytywne zmiany jakie da Ci instalacja recyklerów.

Prawdopodobnie nurtują Cię takie kwestie, jak:

Czy na pewno osiągnę wszystkie potencjalne korzyści decydując się na recyklery?

Nie mam budżetu na taką inwestycję!

Recyklery trzeba będzie zintegrować z systemami informatycznymi. Przecież departament IT ma ograniczone zasoby!

Jestem przekonany, że rzeczywiście recyklery są bardzo dobrym rozwiązaniem. Ale sprawdzą się tylko w krajach, w których płace są wysokie. W Polsce jest na to jeszcze za wcześnie!

Mam tyle różnych projektów. Nie mam czasu na kolejny!

A ile konkretnie na tym zarobię? Jak szybko osiągnę zwrot z inwestycji?

Skąd wiemy o tych obiekcjach? Miał je prawie każdy bank przed podjęciem decyzji o zastosowaniu recyklerów. Skontaktuj się z nami, a odpowiemy Ci na te pytania.

 

Cały proces instalacji recyklerów we wszystkich oddziałach jest rzeczywiście długi. Ale sposób na to, aby przekonać się o tym, czy i w Twoim banku uzyskasz wszystkie korzyści jest stosunkowo prosty i szybki. I bardzo tani!

Teoretycznie może się okazać, że nie jest to rozwiązanie dla Twojej instytucji. Ale co tracisz przyglądając mu się bliżej? Nic! A wyobraź sobie jak ogromne mogą okazać się zyski! Albo straty, jeśli konkurencja znacząco Cię wyprzedzi.

Dlaczego właśnie teraz tyle banków decyduje się na recyklery?

Możliwe, że spotkałeś się już kiedyś z automatami recyklingowymi, rozważałeś ich użycie, ale nie zdecydowałeś się na ich stosowanie. Jeśli tak, to przyczyną tego była prawdopodobnie wysoka cena oraz przerwy w pracy urządzenia spowodowane zakleszczeniami banknotów.

Dzisiaj jednak sytuacja jest zupełnie inna. W ostatnim czasie, dzięki osiągnięciu niezbędnej masy krytycznej i skali produkcji, znacznie obniżyły się inwestycje niezbędne do instalacji recyklerów. Dodatkowo, coraz częściej stosowane przez banki opcje leasingu lub dzierżawy urządzeń, pozwalają zminimalizować początkowy poziom takiej inwestycji. W najnowocześniejszych recyklerach ilość zakleszczeń spadła praktycznie do zera.

Głównie z tych powodów zainteresowanie automatami recyklingowymi jest teraz tak duże.

Oczywiście inwestycje nadal są wyższe, niż na przykład w przypadku multisejfów, ale osiągane korzyści pozwalają na ich szybki zwrot. Miesięczny wydatek związany z wykorzystywaniem recyklera to tylko niewielki ułamek kosztów funkcjonowania całej placówki. To zaledwie kilkadziesiąt złotych dziennie.

Czy już w pełni dostrzegasz jak bardzo recyklery przydadzą się również w Twoim banku?

AutomatykaBankowa.pl

Najnowsze trendy w technologiach bankowych znajdziesz na portalu AutomatykaBankowa.pl. Kilkadziesiąt artykułów, nowości branżowe, organizacja placówek, obrót fizyczną gotówką i inne.

Zapisz się na newsletter AutomatykaBankowa.pl - aktualności prosto do Twojej skrzynki oraz dodatkowe, niepublikowane materiały.

Imię/nazwa
E-mail